ZAKŁAD FIZYKI OBLICZENIOWEJ i NANOMECHANIKI

Instytut Fizyki

Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej

Kierownik zakładu

Obszary aktualnie prowadzonych przeze mnie badań to mechanika pojedynczych makromolekuł, oddziaływania międzymolekularne, w tym specyficzne receptor-ligand i nanotribologia. W pracy badawczej wykorzystuję zarówno metody eksperymentalne (w szczególności mikroskopię i spektroskopię sił atomowych), jak i symulacje komputerowe, w tym metody dynamiki molekularnej. Celem prowadzonych badań, oprócz poznania podstawowych mechanizmów zjawisk, są zastosowania w nanotechnologiach i nanomedycynie. Ponadto interesuję się zagadnieniami związanymi z ogólnym rozwojem nauki i techniki, procesami globalizacji, ekonofizyką.

dr hab. Arkadiusz Ptak, prof. PP

tel.: 61 665 3233, -3177

e-mail: arkadiusz.ptak@put.poznan.pl

Pracownicy i doktoranci

Zajmuję się mikroskopią sił atomowych: obrazowaniem nanomateriałów oraz dynamiczną spektroskopią sił. W pracy badawczej zajmuję się głównie nanomateriałami węglowymi, w szczególności tlenkiem grafenu.

dr inż. Łukasz Majchrzycki

tel. 61 665 3190

e-mail: lukasz.majchrzycki@put.poznan.pl

Zajmuję się mikroskopią sił atomowych (AFM), a w tym głównie zaawansowanymi technikami trybu kontaktowego - mikroskopią sił poprzecznych (LFM) oraz spektroskopią siły (FS). Moja obecna praca naukowa związana z badaniami podstawowymi, zapoczątkowana w przeszłości w ramach rozprawy doktorskiej, skupia się na pomiarach nanotribologicznych, w szczególności sił tarcia i adhezji, dla układów powierzchni różnych materiałów funkcjonalnych, głównie nanopowłok dwuwymiarowych. Moją motywacją jest pogłębianie wiedzy o zjawisku tarcia w nanoskali.

dr inż. Marek Weiss

tel.: 61 665 3227

e-mail: marek.weiss@put.poznan.pl

Mam wykształcenie z zakresu fizyki oraz doktorat z inżynierii materiałowej. Moje badania koncentrują się na dwuwymiarowych (2D) materiałach warstwowych jako potencjalnych platformach do zastosowań w nowoczesnych technologiach. Moja praca dotyczy głównie zagadnień chemii kwantowej, efektów powierzchniowych i nauki o materiałach, które badam, korzystając z teorii funkcjonału gęstości (DFT) jako głównego narzędzia.
Moje naukowe zainteresowania dotyczą symulacji komputerowych procesów fizycznych oraz zastosowań automatów komórkowych w obszarze nauk fizycznych, przyrodniczych i społecznych. Prywatnie moją pasją są góry oraz rękodzieło artystyczne.

dr inż. Justyna Barańska

tel.: 61 665 3237

e-mail: justyna.baranska@put.poznan.pl

Moje naukowe zainteresowania dotyczą symulacji komputerowych, mechaniki klasycznej, termodynamiki i fizyki statystycznej. Prowadzę zajęcia z fizyki ogólnej (wykłady, ćwiczenia rachunkowe, ćwiczenia laboratoryjne) oraz z programowania (języki C++ i Python). Prywatnie interesują mnie gry komputerowe w stylu Pixel Art, muzyka w stylu Retro Synthwave, literatura klasyczna i starożytna filozofia (głównie dzieła Seneki, Marka Aureliusza i Epikteta).

dr inż. Szymon Maćkowiak

tel. 61 665 3227

Moje naukowe zainteresowania dotyczą fizyki węzłów oraz symulacji komputerowych w fizyce. Prowadzę zajęcia z programowania w C++ i metod numerycznych.

dr inż. Sylwester Przybył

tel. 61 665 3237

mgr inż. Dominik Florjan

tel. 61 665 3177

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

mgr inż. Katarzyna Herman-Szczęsna

tel. 61 665 3190

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

mgr inż. Wojciech Marciniak

tel. 61 665 3XXX